Service Honours June - December 2017

  Posted on 8th February 2018 by Loralee Hyde in Award Recipients, UFBA News

Service Honours June - December 2017
Our congratulations to the members who received 50 Year and Gold Star medals from June - December 2017.

Thank you for your dedicated service to our fire and emergency services and your communities.

PicturedPat Fitzell at his 50 Year Medal presentation in New Plymouth with Taranaki Provincial President Cheryl Clarke

Click here for more photos of Service Honours recipients

To share photos of your brigade/rural fire force UFBA 50 Year Medal or Gold Star presentation, please email them to us

50 Year Medals

BRIGADE/FIRE FORCE LAST NAME FIRST NAME
Arrowtown SHAW James
Eltham ALEXANDER Reginald
Manutuke EDWARDS William
Methven ALLRED Selwyn
New Plymouth FITZELL Pat
Okaihau WINWOOD Jack
Opotiki CARTER Victor
Paeroa RACKHAM William
Porirua LEIGHTON John
Porirua SAUNDERS George
Southbridge MCMILLAN Donald
Taihape COLLINGS John
Whakatane RITCHIE James

Gold Stars

BRIGADE/FIRE
FORCE
LAST NAME FIRST NAME
Akaroa ROPOAMA Roger
Auckland DODD Bruce
Auckland GERMANN Michael
Auckland LAWSON Shaun
Auckland LOUSLEY Ken
Auckland MCQUILLAN Nicholas
Auckland TENGBLAD Soizic
Auckland Airport BAIRD Christopher
Auckland Airport BROWN David
Auckland Airport EATON David
Auckland Airport FOLLOWS James
Auckland Airport GEORGE Mark
Auckland Airport GIBSON Stephen
Auckland Airport HARTWELL Greg
Auckland Airport HEDGEMAN Wayne
Auckland Airport HERRIOTT Trevor
Auckland Airport HUGHES David
Auckland Airport MIERS Cedric
Auckland Airport SHOEBRIDGE Colin
Auckland Airport SMITH John
Auckland Airport SPREADBURY David
Auckland Airport WILSON Anthony
Awhitu ALLEN John
Birkenhead ANDERSON Murray
Birkenhead KANE Martin
Coalgate BROWN Alister
Collingwood MILLER Graeme
Cromwell ANDERSON Brent
Dannevirke HUXFORD Rowan
Dunsandel CHATTERTON Ian
East Coast Bays MCCHESNEY William
Greenhithe SALMON Rodney
Hokitika HOLLAND Kris
Lumsden MIDDLEMISS Nathan
Lyttelton CAMPBELL Jason
Mapua READE Ian
Mataura ROGAN Neil
Mataura SOPER Daryl
Napier LE QUESNE Warrick
Napier MARSHALL Brent
Napier NICHOL Hamish
National
Training Centre
REINHARD Peter
Ormondville GENET Ross
Ormondville READ Michael
Ormondville RENDLE William
Ormondville SMYTH Kenneth
Owaka CRAIGIE Dennis
Palmerston
North
SPEIRS Iain
Porirua ARMSTRONG Kenneth
Porirua HOULIHAN Eric
Queenstown METHERELL William
Queenstown WARD Mark
Raetihi GRIFFIN Darren
Rakaia CLARKSON Frederick
Rangiora MCCABE John
Rolleston TRIGG Stephen
Silverdale RICE Adrian
South Auckland HATTON David
South Auckland IRWIN Brendon
South Auckland LUND Jeffrey
South Auckland MCINTYRE Aaron
Tangimoana LOMAS Ross
Taradale KINZETT Mark
Te Anau MCPEAKE Ray
Te Anau WHIPPS Daryl
Te Kopuru MORGAN Kevin
Te Kopuru SEARLE Barbara
Te Puke MERRITT Keith
Timaru CHAPMAN Trevor
Twizel TESSIER Simon
Twizel WARWOOD Russell
Upper Hutt Rural FALLOON Kevin
Waiau Pa MORRISON Wayne
Waihi POSTMAA Robert
Waitarere Beach BAILEY Stephen
Wakefield NEAME Robert
Wakefield ROSS John
Wallacetown COOK Richard
Wallacetown EADE Blair
Wanganui BILBY Charles
Wellsford GREENWOOD Lisa
Whangamata CLARKSON Gary
Woodend BOYD Robert

You must be logged in to post comments. Please log in (top right) or register.

Login

here ×